Príprava na pôrod by mala byť neodmysliteľnou súčasťou prenatálnej starostlivosti. Cieľom je individuálne a vhodným prístupom k tehotnej odstrániť strach, úzkosť, obavy a získať pozitívny postoj ženy k tehotenstvu a pôrodu. Prípravu na pôrod vedie certifikovaná pôrodná asistentka, ktorá má dlhoročné skúsenosti s prácou s tehotnými, ako aj s prácou na pôrodnej sále. Príprava na pôrod prebieha v 5 týžňovom kurze. Tento kurz je rozdelený na určité štádia ako je tehotenstvo, príprava na pôrod, šestonedelie, dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Prednášok sa môže zúčastniť aj partner.

V téme tehotenstvo sa zameriavame na prenatálnu starostlivosť, vhodnú životosprávu tehotnej, ochoreniami v tehotenstve. Pomôžeme sa mamičke pripraviť na pôrod, pripravíme si výbavičku, veci potrebné pre mamičku do pôrodnice. Ak tehotná chce rodiť podľa pôrodného plánu, pomôžeme jej ho vytvoriť.Príprava na pôrod je zameraná na príznaky začínajúceho sa pôrodu, kedy ísť do pôrodnice.

Vysvetlíme rodičke postup pri príchode do pôrodnice a postupne všetky doby pôrodné. Zameriavame sa na prvú dobu pôrodnú, ktorá väčšinu času prebieha doma, aby rodička vedela čo má doma robiť a ako relaxovať medzi kontrakciami. Vhodné je aby túto prednášku absolvoval aj partner, ak bude s rodičkou na pôrodnej sále. Partner sa naučí ako pomáhať žene počas kontrakcií a ako relaxovať medzi kontrakciami. V druhej dobe pôrodnej je rodička na pôrodnici a personál ju menežuje podľa priebehu pôrodu. Naučíme tehotnú ako ma dýchať počas kontrakcií, ako tlačiť počas pôrodu a aké polohy využívame medzi kontrakciami. Tehotná je informovaná o možnostiach tlmenia bolesti počas pôrodu, o možnosti využitia epidurálky, polohách pri pôrode, odbere pupočníkovej krvi, prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode. S lektorkou je možné si dohodnúť aj prehliadku pôrodnej sály v nemocnici v Trenčíne a tiež sprevádzanie pri pôrode, ktoré je spoplatnene podľa cenníka.

Šestonedelie je jedno dôležité obdobie po pôrode a treba sa mu tiež dostatočne venovať. Po pôrode sa v organizme dejú hlavne hormonálne zmeny, prichádza starostlivosť o dieťa a toto všetko musí rodička zosúladiť. Nehovoriac o nástupe laktácie a nedostatku spánku. Po pôrode treba aj cvičiť a posilňovať pánvove dno a svaly pánvy.

Mám záujem, chcem byť pripravená.

Vyplniť prihlášku